Class Summaries & Cost

We provide curriculum, a schedule of the classes and work to be completed on a weekly basis. We grade the work when it is returned to us and maintain a copy of student records. Much of the work is self taught but the parent can easily teach from the lesson plans provided.

 

The parent teaches the material provided and maintains the original records.

  • Cost:

    • $35.00 per week grades 9-12  

    • $25.00 per week grades 3-8

    • Multiple Child Discount​

      • $25.00 per week for 2nd student​

      • $12.50 per week for 3rd student

    • Mailing: $10.00 per month​

Payments are non-refunadable

© 2020 by At Home in the Lowcountry. Proudly created with Wix.com